Lpömas mäng toimub 7. jaanuaril kell 16 Veiniivllas

 

3.  detsembril toimunud teise mängu võistkondlikud punktid olid siis sellised (sulgudes kohapunkte kahe mängu peale kokku):

 

6p (15) Tuhamägi 4/5/4/2=15

5p (9) Eelviimased 0/4/3/5=12

4p (12) Pikametsa 0/5/0/3=8

3p (3) Vanaküla 0/3/2/1=6

2p (9) Kuuvalge 0/2/1/2=5

1p (6) Õnne 13 0/1/2/1=4

 

Individuaal-kohapunktid jagunesid vastavalt:

6 p Ingrid Velbaum-Staub, Gregor Alaküla

5 p Jens Heinsoo, Kuldar Pärn, nimetu neiu

4 p Andres Allmägi Aap, Allmägi, Toomas Kurg

3p Tõnu Sild, Liivia Lahk, Ülo Lõuke

2p Raoul Niilis, Argo Linkvist, Andri Palu

1p Celal Yildirim, Tahsin Kayurga, Osman Istif

 

 

 

Teise mängu küsimused ja vastused

 

Esimene ring

1 Maailma rahvaarv ületas 15. novembril 8 miljardi piiri. Viimane miljard lisandus möödunud 12 aastaga. Kui palju elab ÜRO tänase hinnangu järgi maailmas inimesi 21. sajandi lõpuks?

Õige miljard 1 punkt, sajamiljoni täpsusega 2 punkti

 

Vastus: 10,4 miljardit

 

2 Mulluse rahvaloenduse järgi oskab mõnd murret 17% eesti keelt emakeelena kõnelejatest.

Kuusalu vallas jaguneb rannakeel veel kolme alarühma, millest üks on Pärispea ehk Kõnnu ranna keel. Kõnnu mõisa alla kuulus ka Valgejõe. Toon näitlause sellest keelekillust: Nokkjaak ei kelba mitte kassijellegi süüä. Mis või kes on Kõnnu ranna murdes ´nokkjaak´? Ka vastus on liitsõna: kumbki pool annab punkti.

 

Vastus: põldhiir

 

 

3 Kogu maailma jalgpallihaigete pilgud on praegu puuritud Qatari kõrberiigile. Tähesõdades oli Katarr planeet, mille elustik hävitati enne seal algama pidanud Jedi-rüütlite konklaavi (nn esimene Jedide puhastus). Rooma paavst Innocentius III algatusel toimus aga ühel ajal katarite hävitamisega Languedoc´is ka ristisõda Liivimaal. Sõna ketser viitab just neile kataritele. Mida tähendab aga katar (καθαροί) Kreeka keeles?

 

Vastus: puhas

 

4 Äsja taas eesti keeles ilmunud Balthasar Russowi „Liivimaa provintsi kroonikas” ületas Kuusalu külast künnise „üks jumalatu talupoeg ja ori”, kes venelaste võimu all elades end jumala prohvetiks kuulutanud ja andnud teistele talupoegadele halba nõu. „Ja kohtlased talupojad uskusid seda mitte ainult ühes maakonnas, vaid tervel Eestimaal,” kurtis kroonik. Mida Kuusalu mees oma rahvale teha soovitas?

 

Vastus: pühitseda pühapäeva asemel neljapäeva. (Jumal olevat ükskord suures hädas kõiki nädalapäevi appi kutsunud ja ainult neljapäev olla aidanud).

 

5 Kuulame 1971. aastal Riia Heliplaadivabrikus tehtud plaadilt tuntud eesti luulet. Kelle luule ja kes esitab?

 

Vastus: Betti Alver, esitab Lindo Rummo, plaadilt „Betti Alver. Luulet”

 

Teine ring

1 Iraani jalgpallimatshi eel avaldas USA jalgpalliliit oma lehel Islamivabariigi lipu ilma sellel oleva riikliku embleemita, milleks on tulbina kujundatud araabia sõna Allah ja mõõk. 15. sajandist 1979. aasta revolutsioonini oli Iraani riigilipul tänasega võrreldes üks kattuv ja kaks teistsugust sümbolit. Millised need varasema lipu kolm sümbolit olid? 2 õiget 1 punkt, 3 õiget 2 punkti

 

Vastus: Päike, lõvi ja mõõk

 

 

 

2 Valgejõel on filmitud Eesti filmiklassikasse kuuluvaid teoseid nagu Inimesed sõdurisinelis, Verekivi, Kõrboja peremees ja Metsluiged. Tänavu oktoobris toimusid Hollywoodi võtted jälle Nõmmeveskil. Neil imeliselt kuldsetel sügispäevadel oli kogu joa parkla kinotehnikat täis tuubitud. Eesti näitlejatest on kaasatud näiteks Katariina Unt. Mis on aga valmiva filmi nimi ja zhanr (romantika, draama, ulme või õudus).

 

Vastus: Azrael. Õudusfilm (Azrael on islamis ja judaismis surmaingel)

 

 

3 Tallinna Linnamuuseumi Mustpeade vennaskonna portreekogus on Türgi sultan Osman II portree. Selle 17-aastaselt oma palees janitsharide poolt surnuks kägistatud sultanil on seos ka Valgejõele olulise Jean De la Blanque´iga, kellele Gdanskisse hauakivi korraldanud Krakovi kastellaan Jerzy Zbaraski noorem vend Krzysztof Zbaraski juhtis 1622. aastal sellesama sultani juurde saadetud Poola delegatsiooni.

Millise riigi territooriumil asub vendade kodupaik Zbarazh´i linn tänapäeval - Poola, Ukraina, Valgevene, Leedu, Moldaavia või Rumeenia?

 

Vastus: Ukraina, Ternopolist 17 km läänes, 13,6 tuhat elanikku 2020

 

4 Vabariigi pillimees valitakse üle aasta ja tänavu sai selleks Vihasoo lõõtspillimängija, kes on sellega tegelenud juba 17 aastat. Mis on selle Vabariigi pillimehe nimi ja vanus?

 

Vastus: Kert Krüsban, 24-aastane

 

5 Kuulame plaati sarjast Soome-Ugri Rahvaste Laule, välja antud 1979. Mis keeles lauldakse ja millest on laul?

 

Vastus: ersa keeles, hällilaul „Liugle kelguke” (plaadi A-poolel), esitab Nina Larionova tänase Samara (toona Kuibõshevi) oblasti Shentala rajooni Bagana külast

 

 

Kolmas ring

1 Riigikogu valimiste eel on teineteisega igasuguse valitsuskoostöö välistanud Reformierakond ja EKRE. Reitingutes juhib Reformierkond. Reastage aga kolm Eesti suurimat erakonda värske 30. novembri seisuga liikmete arvu järgi. 2 õiget 1 punkti.

 

Vastus: Keskerakond 14 056, Reformierakond 10735, EKRE 10 158,

 

2 „Kui te ka (lahingumöllus) kaotate oma lipud, kornetid või vapid, ärge kaotage silmist minu valgeid kiivrisulgi - leiate need alati au ja võidu teelt.” Nii olla ütelnud üks Prantsuse väejuht enne otsustavat lahingut. Mis oli selle väejuhi nimi ja sõjas kelle vastu ta nii ütles?

 

Vastus: sel ajal protestantlik Henri IV sõjas Katoliikliku Liigaga (prantslased, austerlased, hispaanlased), 1590 Ivry lahingu eel (Ralliez-vous a mon panache blanc!)

 

3 Võistkonna Õnne 13 liider Celal Yildirim on üks väheseid maailmas, kes on väidetavalt ära vaadanud kõik ETV seriaali Õnne 13 osad. Selle najal õppis ta kahe aastaga ära nii hea eesti keele, et töötab praegu matemaatikaõpetajana. Ja siit matemaatikaülesanne: mitmes selle 1993. aastal alustanud telesarja hooaeg praegu käib ja mitu osa sellest seriaalist on tänaseks kokku eetris olnud? Eksimisruumi pole.

 

Vastus: 30. hooaeg, 864. osa

 

4 Sügaval Brezhnevi ajal tehtud Eesti peamine kultusfilm „Viimne reliikvia” lõpeb kuulutusega: „Meie reliikvia on vabadus” ning laialipaisatud kondikastiiga kloostri põrandal. Hiljuti sai Rooma-Katoliku Kiriku Tallinna Peeter-Pauli kogudus aga uue reliikvia, milleks on ühe pühaku maised jäänused. Kes on see pühak ja mis on see reliikvia?

 

Vastus: paavst Johannes Paulus II, verepiisk

 

5 Kuulame Riia Heliplaadivabrikus 1979.a. tehtud plaati, kus trio esitab laulu pealkirjaga Dream world/Мир виденныи во сне. Mis keeles lauldakse?

 

Vastus: poola keeles, Andrzej and Eliza, Polska, Melodia 1979 (plaadi 1. pool)

 

Neljas ring

1 Eelmistel Riigikogu valimistel osalenud kümnest erakonnast jõudis parlamenti viis. Täna registrisse kantud erakondadest on üks likvideerimisel (Rahva Ühtsuse Erakond kontoriga Ihasalus). Kui palju on aga täna Eestis erakondi, kes saavad eesolevatel valimistel osaleda? Ja kui palju erakondi on viimase 20 aasta jooksul likvideeritud?

 

Vastus: 11 erakonda registris (pluss 1 likvideerimisel), alates 2002.a. on likvideeritud 17

 

2 Tänavu sügisel lasi RMK Valgejõkke 26 500 ühesuvist lõhet. Need kalakesed jäävad jõkke elama pooleks kuni pooleteiseks aastaks, rändavad siis edasi merre ja kes ellu jääb tuleb 2-4 aasta pärast juba suguküpsena tagasi jõkke kudema. Kui palju kaaluvad RMK kalakasvatusnõuniku väitel aga ühesuvised ja 2-4 aasta vanused kudema tulevad lõhed?

 

Vastus: ühesuvised 4-10 grammi, kudema tulijad keskmiselt 5 kilo

 

3 Eesti jalgpalli meistrivõistluste 3. liiga idatsoonis jõudsid viimati esikolmikusse 2 Ida-Harju meeskonda. Tsooni viimaseks (11.) jäänud JK Kuusalu Kalev säras aga koduväljaku mängude keskmiselt suurima publikuga. Nimetage vähemalt üks selle tsooni esikolmiku meeskond ja mitu inimest keskmiselt jälgis Kuusalu Kalevi koduväljaku mänge?Vastus: Türi Ganvix JK, Raasiku FC Joker ja Anija JK. Keskmiselt Kuusalul 64 pealtvaatajat (Anijal 49, Raasikul 42)

 

4 Pildil   on üks keskaegse Euroopa suurimaid kindlusi, millega võrreldav vaid Teutooni ordu residents Malbork. Mis linn on pildil?

Vastus: Carcassonne. Pontus de La Gardie ja Jean de La Blanque kodukant Languedoc´is.

 

 

5 Kuulame heliteost 1989. aastal Melodia plaadifirma poolt välja antud plaadilt „Kiri sinises ümbrikus”, mis on salvestatud 1983. aastal Tallinnas. Esitavad ansambel Kaseke ja Tallinna koolinoorte segakoor. Kes on sõnade autor ja kes helilooja?

 

Vastus: sõnad Hando Runnel, heli Rein Rannap (plaadi 1. külg)

 

Create Your Own Website With Webador