7. jaanuaril Valgejõe mälumängu III vooru võistkondlikud tulemused siis järgmised:

I Pikametsa 4/10/7/5=26

II Kuuvalge 4/6/6/6=22

III Lahemaa 5/4/8/4=21

IV Tuhamägi 4/4//4/6=18

V Eelviimased 4/4//6/3=17

V Vanaküla 4/4//4/5=17

VII Õnne13 5/3/0/2=10

 

Kolme mängu järel võistkondlik seis:

I Tuhamägi 56

II Pikametsa 54

III Kuuvalge 44

III Eelviimased 44

V Õnne13 30

VI Vanaküla 23

 

 

Küsimused ja vastused, kolmas mäng

 

 

I ring

 

1 Eesti üritab jõuda eestikeelse koolini ja meie riigikeel on üks 24-st ametlikust eurokeelest.

27-liikmelises Euroopa Liidus on aga 4 riiki, mille nime kandvat keelt pole olemas. Kes? Neli õiget 2 punkti, kolm õiget 1 punkt.

 

Vastus: Pole olemas austria, belgia, küprose ja luksemburgi keelt (viimases on letseburgi keel).

 

 

 

2 Rahavajutu järgi jõudnud Waldemar II laevad 1219. aastal Valgejõel Porkuni alla, kus nad saanud hukka tormis või lahingus!? Vanaküla nime kandvas vaatlusjaamas siinsamas Veinivilla rippsilla juures on jõe veetaset regulaarselt mõõdetud alates 1929. aastast. Kolm kõrgeimat veetaset (168, 154 ja 152 cm) on mõõdetud 1984.a. 9. aprillil, 2004.a. 10. jaanuaril ja 2010.a. 6. aprillil.

Millisel kahel aastal oli veetase kõrgeim? Kumbki õige 1 punkt

 

Vastus: tipptase oli 2010 ja teine 2004. Kolmandaks on 1984

 

3 Kuu ja kuupäevanimelised tänavate ja väljakute nimed on maailmas laialt levinud. Enamasti tähistavad nad kohalikke riikliku tähtsusega sündmusi. Üks kuupäeva nimega toponüüm on ka tänases Tallinnas. Mis on see kuupäev ja kus asub see koht, linnaosa täpsusega.

 

Vastus: 20. augusti väljak Harjumäel, Kesklinn. Avati 20.08.2011

 

 

4 Tshernjavskitele kuuluvas Aaviku talus Vanakülas leiti eesti raskeveohobuste hindamise seminaril mullu augustis, et seda tõugu loomad sobivad hästi metsatööks. Samas juhiti aretajate tähelepanu aga kehaosale, mis vajab looma juures tugevdamist.

 

Vastus: Jalad (Eesti Hobusekasvatajate Seltsi veebilehelt: „Eelkõige peavad tugeval tõuhobusel olema tugevad jalad.”)

 

5 Muusikaküsimus. Kuulame 1976. aastal Saksa DV-s välja antud plaati, mille salvestus on tehtud 1970. aastal New Yorgis. Laulja ja laulu nimi?

 

Vastus: laulab Louis Armstrong (1900-1971), lugu Give Peace A Chance (Lennon/McCartney), plaadi nimi Attention! (2. külje 1. lugu)

 

II ring

 

1 Eestil on Euroopa Parlamendis praegu 7 saadikukohta (Riho Terrase koht lisandus Brexitiga)

Kolm EL-i liikmesriiki on aga Eestist väiksema saadikute arvuga Euroopa Parlamendis. Kes?

Kolm õiget 2, kaks õiget 1 punkt.

 

Vastus: Küpros, Luksemburg ja Malta, kõik 6 saadikuga

 

 

2 Tänavu 24. juunil möödub 100 aastat Ilmar Heinsoo (1923-2012) sünnist.

Valgejõelt pärit härra käis Kõnnu koolis ja osales noorsooühingus, kuid Eesti maailmas laiemalt tuntud 1971-2001 Eesti Vabariigi aupeakonsulina Kanadas (enne taasiseseisvumist kohusetäitjana).

Mis talus ta sündis ja kasvas?

 

Vastus: Saueaugu, kuni 1944 mil perekond Eestist lahkus. Allikas Leili Valk.

 

3 Ajaleht China Daily kirjutas mullu 29. novembril, et Vietnami piiril asuva Guanxi provintsi Zhuangi autonoomse piirkonna Jiangmen´i mägiküla külavanem Yang Ning (37) naasis 20. parteikongressilt lubadusega tutvustada 500 majapidamisega külas Pekingist kaasa toodut. Kas see oli uus külavanem, parteikongressi vaim või lillakas-musta kleepuva riisi (nn keelatud riisi) seemned?

 

Vastus: lubas tuvustada parteikongressi vaimu (et külaelanikud saaks kasu partei parimatest poliitikatest maal ettevõtluse edendamiseks).

Külas elavad miaod on musta riisi kasvatanud muistsest ajast, aga külavanema eestvedamisel koopereerudes on nüüd ka paljudesse majadesse jõukus toodud.

 

 

4 Täitke lünk Eesti bändi 5Miinust hiti Paaristõuked refräänis, mida esitab Venelane:
Mina ei tea su nime
Sinu külm käsi mu pükste sees
Paaristõukega minna
Ja ......... on meil veel ees

 

Vastus: ...terve talv...

 

5 Muusikaküsimus: kuulame 1988. aastal Tallinna Heliplaadistuudios salvestatud hitti „Aed” Tõnis Mägi esituses. Mis ansambel ja kelle viis?

 

Vastus: Ultima Thule ja Riho Sibul (sõnad Vladislav Korzhets)

Plaadi 1. küljel viimane pala

 

 

III ring

 

 

1 Kuusalu kandi tuntuim tegevsportlane, Kolgast pärit Taavi Tshernjavski jõudis 2020. aastal Rakveres omal alal Eesti kõigide aegade edetabelis 16. positsioonile. Mis alal?

 

Vastus: kümnevõistlus, 8086 punktiga

 

2 Kõnnu kooliõpilane Ilmar Heinsoo on 1937. aastal rahvaluule arhiivi saatnud vanemate meeste suust kuuldud loo Valgejõe maost: Valgejões elanud aegu tagasi suur kollasekirju õnnemadu. Madu lennanud siia kaugelt. Ennem ei olnud selles peres, kus kohal madu asus, õnne, kuid mao tulekul kasvanud taluvara mitmekordseks. Sest ajast liigub rahva-jutt perepojast, kes nõia poolt olla muudetud maoks. Madu kadunud nõia juurest ja hüpanud jõkke just oma talu kohale. Perel, kus poja kadumisel kadus koduõnn, sigines see nüüd uuesti. Nõid aga kiristas hambaid, sest vette ta võlu ei ulatunud.

Õhus liikuv/hõljuv madu on olemas ka vabas looduses. Kus on see kollakas-roheline-musta-kirju kergelt mürgine Chrysopelea liik levinud: Lõuna-Ameerikas, Kesk-Aafrikas või Lõuna-Aasias?

 

Vastus: Lõuna-Aasias (Indohiina poolsaar, Suured ja Väikesed Sunda saared, Filipiinid, India, Srilanka )

 

 

3 Äsja lahkunud Brasiilia vutitäht Pele nimel on karjääri jooksul löödud 1283 värava ja 3 MM-i kuldmedaliga kaks Guinessi rekordit. Samasse rekordiraamatusse on aga juba 1984. aastal kantud ka Pele viimane puhkepaik Necrópole Ecumênica Santose jalgpalliklubi naabruses. Mille poolest on see surnuaed unikaalne – kas maailma kõrgeim, sügavaim, suurima pindalaga või lopsakaima haljastusega?

 

Vastus: Maailma kõrgeim surnuaed

Pele maeti 10-korruselise modernistliku hoone 9 korrusele. Samas majas asuvad lisaks krüptidele ja mausoleumile ka krematoorium ja tavandiruumid.

 

4 Kuusalu vald avaldas 1. jaanuari seisuga rahvaarvud külade kaupa, kus Valgejõe külas on 28 elanikku, Vanakülas 67 ja Parksis 32. Valla kolme kõige väiksema küla Koitjärve, Kolgu ja Pala ametlike elanike arv on aga täpselt ühesugune. Mis on see arv?

 

Vastus: ümmargune null

 

 

5 Muusikaküsimus: kuulame Üleliidulise firma Meloodia dateerimata singlilt valssi Vein, naised ja laul/Wine Women And Song (algselt Wein, Weib und Gesang), mida esitab rahvusvaheliselt tuntud koloratuursopran. Kes laulab kelle laulu?

 

Vastus: Eesti-Poola juurtega Miliza Korjus (1909-1980) laulab Johann Strauss´i valssi.

Korjuse küla bussipeatus asub Võsu-Kotka teel seal, kus tee keerab Hundisilmale.

 

IV ring

 

1 Vana aasta 29. detsembril lahkunud Edgar Savisaar (1950-2022) elas alates 1996. aastast Hundisilmal, Lääne-Virumaal. Mis on aga tema koduküla nimi ja kuhu valda see praegu kuulub?

 

Vastus: Eru küla, sisseütlevas käändes Ergu. Nagu meie pool Suru-Surgu või Kiiu-Kiidu.

Haljala vald (kuni 2017 oli Vihula vald).

 

2 Uuetoa talus Joaveskil kasvatab Ilvard Erikson lisaks Herefordi lihaveistele Euroopa jahifaasaneid. Talu kodulehe järgi on tema 900 linnuga farm Eesti suurim. Peale liha, munade ja tibude pakutakse ka faasanijahti lõpuga Leppoja puhkekeskuses Kemba külas.

2014 valmis taanlase Jussi Adler-Olseni kriminulli ainetel Taani-Saksa-Rootsi koostööfilm Fasandræberne (The Absent One) ja samal aastal ilmus Faasanijaht raamatuna ka eesti keeles. Selle loo pahadeks on vahelejäämise hetkel: äkki rikastunud endised paadialused, äkki vaesunud endised rikkurid või mõjusärgis sündinud.

 

Vastus: mõjusärgis sündinud (eliitkooli poisid, kes on jõudnud Taani hierarhia tippu)

 

3 Valgejõe külas suvitab ja aeg-ajalt ka talvitub Laanevälja talus üks linnapea.

Mis on selle linna ja linnapea nimi?

 

Vastus: Maardu, Vladimir Arhipov

 

4 Veinivilla on koostöös disainer Triin Põllmaaga Vanakülast välja töötanud uue logo, millel on siinse kõrtsikoha esmamainimise aasta ja üks kohalik liik ladinakeelse nimega Alcedo Atthis, kelle/mille rahvapärased nimed on jäärahn, vahajalg, põhjamaa kalliskivi, jõgede pärl jm. Mis aastaarv ja milline floora/fauna liik on uuel Veinivilla logol?

 

Vastus: 1585, Jäälind, rahvapärase nimega ka sinilind

 

 

5 Muusikaküsimus: kuulame Riia plaadivabriku 1968. aasta plaadilt salvestust Tallinna Toomkirikus ENSV Riikliku Akadeemilise Meeskoori esituses. Sellest Moskvas 1944. aasta 4. märtsil kirja pandud viisist kujunes 1960. aasta üldlaulupeost alates mitteametlik Eesti hümn ja selleks on ta jäänud tänaseni. Kelle sõnad, kelle viis?

 

Vastus Lydia Koidula, Gustav Ernesaks

Plaadi esikülje 1. lugu